Home CZ

KULTURNÍ FESTIVAL ÜBERGÄNGE – PŘECHODY od 21. do 24.7. 2016 

Už je to tu zase: Již po 7. očaruje mezinárodní kulturní festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY své publikum a ze dvou hraničních měst vytvoří na čtyři dny společné místo pro oslavy.

Umělkyně a umělci z 10 zemí zvou na 14 koncertů, 12 divadelních představení, několik přednášek, na filmy, výstavy, performance, vizuální show a exkurze. Publiku se jedno z nejzajímavějších míst Evropy představí na 10 stanovištích, od romantického zámeckého parku, klasicistního Palmenhausu, kaštanové aleje, amfiteátru na sídlišti Na Sadech, prázdné fabriky, přes nové Česko-rakouské komunitní centrum FENIX a tržiště před renesančními domy…, až po restauraci na nádraží, kde se kdysi setkala Milena Jesenská a Franz Kafka.

Okolo 30.000 lidí mohlo doposud zažít mezinárodní kulturní festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY, který byl vyznamenán několika cenami a od roku 2004 se stal z nenápadného typu jedním z nejmimořádnějších přeshraničních kulturních festivalů v Evropě.

Letos tento kulturní festival odstartuje dne 21. července, a to první jízdou trolejbusu po 100 letech, který byl během dlouholeté práce českých inženýrů a mechaniků věrně sestaven dle originálu. Trolejbus byl v roce 1907 prvním svého druhu ve střední Evropě a sloužil jako předloha pro městskou dopravu v Paříži, Českých Budějovicích, Vídni a Casablance…

V roce 2016 je kulturní festival poprvé také centrem EVROPSKÉHO REGIONU DUNAJ VLTAVA (EUROPAREGION DONAU MOLDAU), centrem budoucí kooperace mezi regiony z Německa, Rakouska a České republiky. Tyto regiony se budou na mezinárodním festivalu prezentovat jak umělecky, tak kulinářsky jako kulturní regiony v srdci Evropy.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY svým sedmým ročníkem dokazují, že umění a kultura může překonávat hranice, spojovat lidi a zahojit historicky bolavá místa.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY nepotřebují žádné motto, jsou samy o sobě tématem.

Poté, co sotva skončily oslavy 25. výročí pádu železné opony, jsou v Evropě na hranicích opět stavěny ploty. Během několika málo měsíců přichází dnes při pokusu překročit hranice Evropy o život více lidí než během téměř třicetiletého trvání Berlínské zdi nebo během vojensky střežené železné opony.

Proto je letos nutné se o to více zabývat tématem hranic a středem pozornosti musíme učinit právě „přechody“. Umělci a umělkyně budou „hraniční“ téma zpracovávat nejrůznějšími způsoby.

 

 

HLAVNÍ HVĚZDY „ÜBERGÄNGE – PŘECHODY 2016“

HUDBA: GITANCOEUR – Harri Stojka (A)

Harri

 

Harri Stojka není jen mistrem kytary, ale i celé řady hudebních žánrů. Projektem „GITANCOEUR“ se vrací ke svým kořenům.

http://www.harristojka.at

 

 

 

DIVADLO: Klinika Lalek (PL)

Klinika Lalek

 

Úžasný tým umělců z divadla Klinika Lalek (=Klinika panenek/figurín). S jejich fantastickými předimenzovanými loutkami můžete letos opět zažít v rámci kulturního festivalu ÜBERGÄNGE PŘECHODY. http://www.klinikalalek.art.pl/

 

 

 

 

 

 

VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Brigitte Temper-Samhaber (A) – Under your skin 2

underyourskin2

Již v roce 2011 si nás tato umělkyně dovolila zavést “under your skin“, tedy dopřála nám pohled pod kůži Evropské unie a objevila tam děsivé…

V roce 2016 nás tato mezinárodní umělkyně zve, abychom se vypořádali s tématem příhraničí

 

 

ÜBERGÄNGE PŘECHODY v letošním roce získali i “hřiště“. Poprvé se nám povede si zahostovat v historické nádražní kavárně, tedy na místě, kde se setkávali Franz Kafka a Milena Jesenská. Mimo slavnostní dny pátek, sobota a neděle bude tentokrát bohatý program již i ve čtvrtek, díky čemuž budeme moci nabídnout i v tento den workshopy, zahájení výstavy, prohlídku po obou městech i slavnostní zahájení s divadelním představením, tudíž ještě více programu pro všechny.

 

120 umělkyň a umělců na 10 jevištích

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY získaly letos také dodatečné „hřiště“. Poprvé tak bude dějištěm i historická nádražní kavárna v Českých Velenicích, tedy ono místo, kde se setkali Franz Kafka a Milena Jesenská. Také prázdná truhlárna „bobbin“ bude letos poprvé otevřena jako místo na výstavy. Exkurze povedou částí města, která vznikla z uprchlického tábora, ve vlacích z Prahy a Vídně do Gmündu/Českých Velenic se budou konat dílny psaní.

zámeckém parku v Gmündu budou pořádány koncerty, na obrovské vertikální vodní stěně bude ve večerních hodinách k vidění vizuální show, park bude osvětlen, díky „chill out zónám“ a sportovním možnostem přes den se z historického prostoru plného zeleně stane „Central Park“.

Palmenhaus v Gmündu bude na čtyři dny „kavárnou deCentral“, – kavárnou mezi Vídní a Prahou, s hudbou, denním tiskem, šachy, knihovnou a literaturou od Altenberga po Zweiga.

V sobotu budou na náměstí v Gmündu probíhat mezinárodní trhy s produkty z Waldviertlu, Dolního Bavorska, Horního Falcu, jižních Čech, Plzně, Vysočiny, Vietnamu, Turecka, Afghánistánu, Iráku a ze Sýrie.

V novém Česko-rakouském komunitním centru FENIX v Českých Velenicích budou promítány filmy k tématu „muset pryč – přijet“, na amfiteátru na sídlišti blízko centra FENIX si budete moci vychutnat českou a rakouskou rockovou muziku.

Kyvadlová doprava bude v půlhodinových intervalech zajišťovat spojení mezi dějišti a jednotlivými částmi měst.

Za malý příspěvek obdržíte „ÜBERGÄNGE PŘECHODY placku“, se kterou budete moci bezplatně využívat všechny nabídky festivalu, vč. autobusových jízd.

Jedno z nejzajímavějších míst v Evropě…

Vedoucí festivalu ÜBERGÄNGE – PŘECHODY Thomas Samhaber a Brigitte Temper-Samhaber jsou přesvědčeni, že „obě města, Gmünd a České Velenice, představují jedno z nejzajímavějších míst Evropy. Na málokterém jiném místě jsou tak viditelné dějiny minulého století plné změn, na málokterém místě je natolik citelné to, co spojuje, a to, co rozděluje, jako na místě, kde leží České Velenice a Gmünd“.

Gmünd: založen jako středověké hraniční městečko na ústí řeky Lužnice a Braunau, v době renesance se toto město stalo měšťanským blahobytem, což je dodnes znatelné na pozoruhodných sgrafitových fasádách. V 19. století se stalo město pomocí železnice a významné železniční dílny významné i mimo svůj region. Z tábora pro uprchlíky a válečné vězně, kde bylo umístěno téměř 30.000 lidí, vznikla po první světové válce vlastní městská část (Gmünd II). Po mírových jednáních se stala z hranice země Koruny české Čechy – Dolní Rakousko (téměř) beze změny hranice státní, u Gmündu definované tak, že nádraží připadlo Československu. Po připojení Rakouska k Německé říši a po anexi českých příhraničních oblastí vznikl z gmünských sousedních obcí na kdysi českém území Gmünd III. Toto označení je u staršího obyvatelstva dodnes často užívané pro označení sousedního města České Velenice, které bylo ve fázi vyhnání německy mluvícího obyvatelstva v letech 1945/46 téměř kompletně vysídleno. Nacionalismus zavedl do této oblasti s vysokou dvojjazyčností nemilosrdnou jazykovou hranici.

Dnes žije české a rakouské obyvatelstvo v bezprostředním sousedství, které spojuje především nakupování, ale také škola, hospodářství, hasiči a z pohledu ÜBERGÄNGE – PŘECHODY ze všeho nejvíc kultura.

www.prechody.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svého druhu jedinečné –

Z důvodu velmi naplněného programu na měsíc červen, je letos poprvé zvolen nový termín. Neradi bychom se stali konkurencí jiného, již stanoveného programu.

Obsah

Jedním z hlavních bodů programu oslav je Medium Film. Na programu budou vynikající díla českých, rakouských a mezinárodních filmařů, které budou k vidění v kině v Českých Velenicích a Gmündu, Ale také již cenami oceněné dokumentární filmy, které budou předvedeny v zámeckém parku.

Partnery celého projektu oslav jsou CZinemA – filmové forum Gmünd, filmový klub Drosendorf a mezinárodní dokumentární filmový festival Jihlava.

Neobvyklé Open Air-divadlo skupiny Klinika Lalek z Polska,  pohodové až vzrušující živé koncerty „Spolurock“  – noc rockové musiky v kulturním domě Beseda v Českých Velenicích, projekce na vodní stěně v zámeckém parku s DJ-Line, mladí umělci a bezplatné pravidelné autobusové spojení mezi všemi místy konání, budou opět pevnými body našeho programu.

Financování

Přestože naše kulturní oslavy musejí vyjít pouze s částí nákladů, (o proti jiným stejně velkým oslavám), se po každé znovu podaří, za velkého angažmá, sestavit zajímavý program. Tomu napomáhá mnoho dobrovolníků, od předsedy společnosti  Bernharda Schneidera, až po společnosti v regionu, filmové forum Gmünd, Netzwerk NaWi, Seedcamp, Lepschi, wooddok, Lichtspiel, SPACE, Impulzcentrum České Velenice, NAAB Budweis, Art Prometheus CZ, … atd.- jsou jedni z mála jmenovaných.

Díky částečné podpoře Evropské unie (Projekt CZinemA), Dolno-Rakouské zemské vlády, ministerstva pro výuku, umění a kulturu, rakouského kulturního fora v Praze a měst Gmünd a České Velenice, bude i letos možné kulturní oslavy  PŘECHODY navštívit bezplatně.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY se mezitím staly důkazem, že umění a kultura překoná hranice, spojí lidi a zlepší sousedské vztahy. Po svém pátém konání si získaly PŘECHODY pevné místo mezi kreativními přeshraničními kulturními akcemi a byly za to již několikrát oceněny. (maecenas 2005 a 2007, EUREGIO cena z 2011)

www.prechody.eu   http://www.facebook.com/prechody.ubergange

www.prechody.eu   www.facebook.com/prechody.ubergange

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s