Home CZ

ÜBERGÄNGE-PŘECHODY

coming soon! 23.07. – 26.07.2020

Color The Night - Please Talk To Me (Official Video)

Color The Night – Please Talk To Me (Official Video)

 

 

 

 

 

KULTURNÍ FESTIVAL ÜBERGÄNGE – PŘECHODY 

Od roku 2004 se mezinárodní kulturní festival rozvinul k tajnému tipu na vynikající evropský festival, který nelze díky svému charakteru nikde jinde najít. Po čtyři dny budou Gmünd a České Velenice opět plně ve znamení mezinárodního kulturního festivalu ÜBERGÄNGE PŘECHODY. Na 10 různých místech– počínaje romantickým zámeckým parkem, přes starý mlýn, historické nádraží až po sídliště ze 70. let –spojí80 umělců z několika zemí obě města ve společné místo oslav a překvapí a nadchnou divadlem, hudbou, výstavami, filmovými představeními, tancem, exkurzemi, diskusemi a performancemi všechny návštěvníky.

Stejně jako při posledním festivalu je možné se i v roce 2018 těšit na mimořádný program s téměř 40 zajímavými představeními a početnými novinkami a premiérami.

 1968 – sen o svobodě

Festival odkazuje svým obsahem na některá výročí. V centru pozornosti tak stojí rok 1968, který se stal symbolem pozitivní nálady a změn v tehdejší společnosti, na druhé straně ale připomíná i tragické události. V České republice bylo násilně ukončeno tzv. Pražské jaro, období politického uvolnění ve společnosti, a tím byla do pozadí zatlačena téměř veškerá kreativita. Důležitým aktérem protestního hnutí v Československu byla roková skupina, která pořádala na utajených místech zakázané koncerty. Je nám velkou ctí, že se jako host zúčastní našeho festivalu poprvé legendární „Plastic People ofthe Universe“!TakéDivadlo Continuo, divadelní skupina s mezinárodním renomé, a mezinárodní konference historiků se budou zabývat v souvislosti s rokem 1968 tématem protestu a občanské odvahy. Pozitivní stránky 60. let oslavíme společně tancem a mnoha hudebními vystoupeními. Vrcholem přitom bude Tribute to the Beatles. 

1918 – dva sousední státy oslaví stoleté narozeniny

Rakouská republika stejně jako o pár dní starší Československo oslaví v letošním roce stoleté narozeniny. To je dostatečný důvod oslavit tuto událost hudbou a literaturou na nádraží v Českých Velenicích a v budově „Palmenhaus“ v Gmündu, která bude představovat „Café de-central“.

Hudba a tanec

Vedle mezinárodních skupin dostala letos pozvánku také hudební uskupení z okolí, která předvedou, jak dobře se daří rocku a beatu v blízkosti Šumavy.

Tanec bude mít na letošním festivalu silné mezinárodní zastoupení: JuWie Dance Companyz Drážďan předvede poprvé svůj programna území Rakouska a Art4peoplez Prahy zve všechny zájemce z regionu, aby se společněpodíleli naplánovaných flash mobs.

Festival jako kulturní platforma

Kulturní festival ÜBERGÄNGE PŘECHODY je také platformou pro několik partnerských projektů.

Tuto nabídku využijí následující projekty: mobilní Wald4tler Stammtisch (Viertelfestival NÖ), projekt vyprávění světových pohádek iniciovaný festivalem Kasumama (Viertelfestival NÖ) a „Naše domovy“ (projekt Interreg FMP, Roggenfeld/Nové Hrady).

Festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY se pouličními performancemi, stylem urban art, nabídkou světové hudby a zámeckým parkem upraveným na způsob světové vesnice prezentuje jako jeden z nejpůsobivějších přeshraničních festivalů v Evropě a ročník 2018 zůstává tím, čím vždy byl: mezinárodním kulturním festivalem bez hranic, spojujícím národy, který neutváří pouze umělci sami, ale všichni, kdo se ho zúčastní.

Info:festival@prechody.eu; www.prechody.eu, 0664 150 53 48

Vstup: s festivalovým butonem je návštěva všech akcízdarma!

Foto:Taneční skupinaJuWie Dance Company z Drážďan bude k vidění už v den zahájení festivalu.

S podporou: MěU České Velenice, Stadtgemeinde Gmünd, NÖ Landesregierung, Abteilung f. Kultur und Wissenschaft, Österr. Bundeskanzeramt, Sektion Kunst und Kultur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svého druhu jedinečné –

Z důvodu velmi naplněného programu na měsíc červen, je letos poprvé zvolen nový termín. Neradi bychom se stali konkurencí jiného, již stanoveného programu.

Obsah

Jedním z hlavních bodů programu oslav je Medium Film. Na programu budou vynikající díla českých, rakouských a mezinárodních filmařů, které budou k vidění v kině v Českých Velenicích a Gmündu, Ale také již cenami oceněné dokumentární filmy, které budou předvedeny v zámeckém parku.

Partnery celého projektu oslav jsou CZinemA – filmové forum Gmünd, filmový klub Drosendorf a mezinárodní dokumentární filmový festival Jihlava.

Neobvyklé Open Air-divadlo skupiny Klinika Lalek z Polska,  pohodové až vzrušující živé koncerty „Spolurock“  – noc rockové musiky v kulturním domě Beseda v Českých Velenicích, projekce na vodní stěně v zámeckém parku s DJ-Line, mladí umělci a bezplatné pravidelné autobusové spojení mezi všemi místy konání, budou opět pevnými body našeho programu.

Financování

Přestože naše kulturní oslavy musejí vyjít pouze s částí nákladů, (o proti jiným stejně velkým oslavám), se po každé znovu podaří, za velkého angažmá, sestavit zajímavý program. Tomu napomáhá mnoho dobrovolníků, od předsedy společnosti  Bernharda Schneidera, až po společnosti v regionu, filmové forum Gmünd, Netzwerk NaWi, Seedcamp, Lepschi, wooddok, Lichtspiel, SPACE, Impulzcentrum České Velenice, NAAB Budweis, Art Prometheus CZ, … atd.- jsou jedni z mála jmenovaných.

Díky částečné podpoře Evropské unie (Projekt CZinemA), Dolno-Rakouské zemské vlády, ministerstva pro výuku, umění a kulturu, rakouského kulturního fora v Praze a měst Gmünd a České Velenice, bude i letos možné kulturní oslavy  PŘECHODY navštívit bezplatně.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY se mezitím staly důkazem, že umění a kultura překoná hranice, spojí lidi a zlepší sousedské vztahy. Po svém pátém konání si získaly PŘECHODY pevné místo mezi kreativními přeshraničními kulturními akcemi a byly za to již několikrát oceněny. (maecenas 2005 a 2007, EUREGIO cena z 2011)

www.prechody.eu   http://www.facebook.com/prechody.ubergange

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s