Home CZ

KULTURNÍ FESTIVAL ÜBERGÄNGE – PŘECHODY od 21. do 24.7. 2016 Už je to tu zase: Již po 7. očaruje mezinárodní kulturní festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY své publikum a ze dvou hraničních měst vytvoří na čtyři dny společné místo pro oslavy.Umělkyně a umělci z 10 zemí zvou na 14 koncertů, 12 divadelních představení, několik přednášek, na filmy, výstavy, performance, vizuální show a exkurze. Publiku se jedno z nejzajímavějších míst Evropy představí na 10 stanovištích, od romantického zámeckého parku, klasicistního Palmenhausu, kaštanové aleje, amfiteátru na sídlišti Na Sadech, prázdné fabriky, přes nové Česko-rakouské komunitní centrum FENIX a tržiště před renesančními domy…, až po restauraci na nádraží, kde se kdysi setkala Milena Jesenská a Franz Kafka.Okolo 30.000 lidí mohlo doposud zažít mezinárodní kulturní festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY, který byl vyznamenán několika cenami a od roku 2004 se stal z nenápadného typu jedním z nejmimořádnějších přeshraničních kulturních festivalů v Evropě.

Letos tento kulturní festival odstartuje dne 21. července, a to první jízdou trolejbusu po 100 letech, který byl během dlouholeté práce českých inženýrů a mechaniků věrně sestaven dle originálu. Trolejbus byl v roce 1907 prvním svého druhu ve střední Evropě a sloužil jako předloha pro městskou dopravu v Paříži, Českých Budějovicích, Vídni a Casablance…

V roce 2016 je kulturní festival poprvé také centrem EVROPSKÉHO REGIONU DUNAJ VLTAVA (EUROPAREGION DONAU MOLDAU), centrem budoucí kooperace mezi regiony z Německa, Rakouska a České republiky. Tyto regiony se budou na mezinárodním festivalu prezentovat jak umělecky, tak kulinářsky jako kulturní regiony v srdci Evropy.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY svým sedmým ročníkem dokazují, že umění a kultura může překonávat hranice, spojovat lidi a zahojit historicky bolavá místa.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY nepotřebují žádné motto, jsou samy o sobě tématem.

Poté, co sotva skončily oslavy 25. výročí pádu železné opony, jsou v Evropě na hranicích opět stavěny ploty. Během několika málo měsíců přichází dnes při pokusu překročit hranice Evropy o život více lidí než během téměř třicetiletého trvání Berlínské zdi nebo během vojensky střežené železné opony.

Proto je letos nutné se o to více zabývat tématem hranic a středem pozornosti musíme učinit právě „přechody“. Umělci a umělkyně budou „hraniční“ téma zpracovávat nejrůznějšími způsoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svého druhu jedinečné –

Z důvodu velmi naplněného programu na měsíc červen, je letos poprvé zvolen nový termín. Neradi bychom se stali konkurencí jiného, již stanoveného programu.

Obsah

Jedním z hlavních bodů programu oslav je Medium Film. Na programu budou vynikající díla českých, rakouských a mezinárodních filmařů, které budou k vidění v kině v Českých Velenicích a Gmündu, Ale také již cenami oceněné dokumentární filmy, které budou předvedeny v zámeckém parku.

Partnery celého projektu oslav jsou CZinemA – filmové forum Gmünd, filmový klub Drosendorf a mezinárodní dokumentární filmový festival Jihlava.

Neobvyklé Open Air-divadlo skupiny Klinika Lalek z Polska,  pohodové až vzrušující živé koncerty „Spolurock“  – noc rockové musiky v kulturním domě Beseda v Českých Velenicích, projekce na vodní stěně v zámeckém parku s DJ-Line, mladí umělci a bezplatné pravidelné autobusové spojení mezi všemi místy konání, budou opět pevnými body našeho programu.

Financování

Přestože naše kulturní oslavy musejí vyjít pouze s částí nákladů, (o proti jiným stejně velkým oslavám), se po každé znovu podaří, za velkého angažmá, sestavit zajímavý program. Tomu napomáhá mnoho dobrovolníků, od předsedy společnosti  Bernharda Schneidera, až po společnosti v regionu, filmové forum Gmünd, Netzwerk NaWi, Seedcamp, Lepschi, wooddok, Lichtspiel, SPACE, Impulzcentrum České Velenice, NAAB Budweis, Art Prometheus CZ, … atd.- jsou jedni z mála jmenovaných.

Díky částečné podpoře Evropské unie (Projekt CZinemA), Dolno-Rakouské zemské vlády, ministerstva pro výuku, umění a kulturu, rakouského kulturního fora v Praze a měst Gmünd a České Velenice, bude i letos možné kulturní oslavy  PŘECHODY navštívit bezplatně.

ÜBERGÄNGE – PŘECHODY se mezitím staly důkazem, že umění a kultura překoná hranice, spojí lidi a zlepší sousedské vztahy. Po svém pátém konání si získaly PŘECHODY pevné místo mezi kreativními přeshraničními kulturními akcemi a byly za to již několikrát oceněny. (maecenas 2005 a 2007, EUREGIO cena z 2011)

www.prechody.eu   http://www.facebook.com/prechody.ubergange

 

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s