Filosofie CZ


V letošním roce již potřetí věnují mezinárodní umělci a umělkyně v rámci projektu ÜBERGÄNGE – PŘECHODY svoji pozornost jednomu z nejzajímavějších míst Evropy.

Místo konání: dnes již téměř zapomenutý zámecký park, Gmündské náměstí se svými sgrafitovými malbami, křižovatka v Českých Velenicích za přítomnosti rakouských turistů, návštěvníků kaváren, sádrových trpaslíků a vietnamských obchodů, kaštanová alej, cesta vedoucí podél Lužnice, která prostřednictvím mostu pro pěší spojuje nádraží v Českých Velenicích s hlavním náměstím v Gmündu, rybník sloužící jako promítácí plocha.

Umělecko-kulturní projekt ÜBERGÄNGE – PŘECHODY je sdělení. Vychází z obsahu a nadšení lidí, kteří se na jeho tvorbě a realizaci podílejí. Záměrně nepoužíváme výrazy jako: událost, festival, hranice překračující, jeden z největších ve střední Evropě, …
V tomto případě není umění žádný doplněk nebo příkrasa, ale především prostředek komunikace, který reprezentuje vztahy sousedících zemí, které jsou samozřejností již od roku 1989.
Místem konání je přímo schengenská hranice, kterou zde v těchto dnech překročí tisíce lidí, vlastní kyvadlová doprava a bohatý kulturní program spojí obě města v jedno.

Tento projekt, jehož vznik souvisí s rozšiřováním na východ, se etabloval jako mezinárodní kulturní bienále a koná se letos již potřetí. Ačkoli o tento projekt média zprvu nejevila zájem, byl jeho úspěch u publika již při své premiéře velmi pozoruhodný a nakonec byl oceněn následujícími cenami – Dolní Rakousko: hlavní cena v kategorii „Rozšiřování Evropy“, Rakousko: ocenění za zásluhy.