Program CZ

Prechody 2016 Folder CZ

Dvě města – jedinečný kulturní festival –  ÜBERGÄNGE PŘECHODY ´16

Už po sedmé očaruje Mezinárodní kulturní festival ÜBERGÄNGE – PŘECHODY své publikum, spojí lidi na hranici mezi východní a západní Evropou a ze dvou hraničních měst vytvoří na čtyři dny společné místo oslav.

Umělkyně a umělci z 10 zemí zvou na koncerty, divadelní představení, autorská čtení, filmy, výstavy, performance, vizuální show a exkurze. Publikum zažije „jedno z nejzajímavějších míst Evropy“ se 40 body kulturního programu na 10 stanovištích, od romantického zámeckého parku, klasicistního Palmenhausu, kaštanové aleje, amfiteátru na sídlišti, prázdné fabriky Bobbin, nového Česko-rakouského komunitního centra FENIX přes náměstí na pozadí renesančních domů až po restauraci na nádraží v Českých Velenicích, kde se kdysi setkali Milena Jesenská a Franz Kafka.

Vstupné

Za nepatrný finanční příspěvek dostanete „žeton ÜBERGÄNGE PŘECHODY“, se kterým můžete zdarma využít všechny nabídky, včetně jízdy autobusem!

 

„Café de Central“ – místo festivalového srazu

Palmenhaus Gmünd se stane na čtyři dny kavárnou mezi Vídní a Prahou, s hudbou, novinami, šachy, knihovnou a literaturou, počínaje Altenbergem a konče Zweigem.

 

Čtvrtek 21. července

16:30 hodin České Velenice Galerie a muzeum / hotel Konsul

Günther Gross  Zahájení výstavy

Decolagen gelbIINatržení, roztrhání, eroze a objevování

Myšlenky k DEKOLÁŽÍM Günthera Grosse

Plakáty oznamují, informují, varují, žádají si pozornost. Jsou všudypřítomné. Jakmile dojde k realizaci, opět se přelepí novou vrstvou.

Umělec Günther Gross proniká vrstvu po vrstvě do papírového podkladu. Na přelepovaných plakátech hledá a vytváří si místa, která mu zásahy dovolují – plochy napadení v pravém slova smyslu.

Od 17:00 hodin Amfiteátr České Velenice

V Českých Velenicích se bude toto odpoledne slavit hudbou, divadlem a výstavou. Impulzem je první jízda trolejbusu po 100 letech.

Divadlo Kvelb – Pouliční divadlo

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skupina loutkového a pouličního divadla z Českých Budějovic hostovala na kulturním festivalu už několikrát. Tentokrát se vášniví herci, hudebníci a artisté divadla KVELB vmísí do publika jako „bláznivá rodinka“ s kuriózním dědečkem a dvoumetrovým dětským kočárkem.

Euro Jazz Band

Euro Jazzband 01Temperamentní EURO JAZZ BAND z České republiky nadchne evergreeny ze zlatých časů swingu a jazzu.

Lumír Rataj: trubka, zpěv, David Štrobl: klarinet, saxofon, Zdeněk Uher: banjo, kytara, zpěv, Karel Pixa: kontrabas

 

 

 

 

 

18:00 hodin České Velenice Amfiteátr

Slavnostní představení a křest repliky historického vozu trolejbusu

Město České Velenice zvládlo vytvořit za pomoci nadšeného týmu inženýrů a mechaniků věrnou kopii historického trolejbusu.

 

19:00 hodin České Velenice Amfiteátr

První jízda trolejbusu

První trolejbus ve střední Evropě byl v provozu v Gmündu do roku 1916 a stal se předobrazem městské dopravy v Paříži, Českých Budějovicích, Vídni a Casablance… Město České Velenice dokázalo za pomoci nadšeného týmu inženýrů a mechaniků postavit repliku historického trolejbusu. Města Gmünd a České Velenice budou po 100 letech opět symbolicky spojena.

20:00 hodin Gmünd Palmenhaus

Oficiální zahájení Kulturního festivalu ÜBERGÄNGE – PŘECHODY ’16

Prezentace vrcholů celého programu. Hudba: Euro Jazz Band

21:30 hodin Gmünd Zámecký park

Divadlo Kvelb – „V plamenech“

vzpl01Dějiny jedné lásky lze vyprávět i beze slov. Pro tento způsob našla divadelní skupina Kvelb z Českých Budějovic působivou formu. Celosvětově jedinečná divadelní show. Muž, žena a příšera, která bojuje proti lásce jako čtyřmetrová hořící loutka na tyči.

 

 

 

 

 

 

 

Pátek 22. července

14:00 hodin Gmünd / České Velenice Kyvadlová doprava

HOP ON – HOP OFF – kyvadlový autobus k jednotlivým akcím

Stejně jako ve světových velkoměstech lze i tady zažít prohlídky z autobusu a kdykoli nastoupit a vystoupit. Tuto příležitost nabízí vždy první jízda v pátek a v sobotu ve 14:00 hodin.

Autobus z osmdesátých let se během konání festivalu postará o veřejnou dopravu v rámci měst i mezi nimi přes hranici.

15:00 hodin Bývalá továrna Bobbin Gmünd

Zahájení výstav

Výstavy jsou otevřené v pátek a sobotu od 15:00 do 20:00 hodin, v neděli od 10:00 do 16:00 hodin

Sotva uplynulo 25 let od pádu železné opony, opět vznikají v Evropě hraniční ploty. Během několika málo měsíců umírá v současnosti při pokusu překročení hranic do Evropy více lidí, než za tři desítky let existence berlínské zdi a vojensky střežené železné opony.

Proto je dnes nevyhnutelné věnovat opět intenzívní pozornost tématu hranice a postavit do centra zájmu „přechody“. Umělkyně a umělci se nejrůznějším způsobem a formami vyrovnávají s „hraničním“ tématem.

Brigitte Temper – Samhaber

Under your skin 2

Textilní a land artová umělkyně s maďarskými, mongolskými, bavorskými, českými a rakouskými předky… Narodila se ve Vídni a od roku 1989 žije ve Waldviertelu. Pracuje s lidmi a jejich obrazy o útěku do Evropy.

Judith Kerndl

„Lidi pojdou“

Umělkyně zpracovává dojmy z reflexe médií pro náš vzorec myšlení. V mnoha menších fragmentech jsou představeny myšlenkové skoky. Jako obraz, plocha nebo prázdný rám.

„Chce se tím naše bezohlednost, vytetovaná na obličeji jako patriotický permanentní make-up“. Judith Kerndl, umělkyně

Eyad) Bakleh

„Jmenuji se Eyad. Je mi 32 let. Studoval jsem na univerzitě v Damašku mediální vědy. Jsem nakladatel. Miluju kreslení a umělecké řemeslo, ale kresbu jsem nestudoval. Bydlím v obci St. Martin. Pocházím ze Sýrie, z Damašku… V Sýrii se teď válčí… to je důvod, proč jsem tady.“

16:00 hodin České Velenice Nádraží

Franz Kafka a Milena Jesenska

Setkání v Gmündu

Četba: Šárka Dibďáková; hudba: Günther Kainz, saxofon a Martin Schuster, klavír

„Kvůli Gmündu už jsem ti přece odpověděl ještě dřív, než ses zeptala.“ Franz Kafka 1920

16:30 hodin Gmünd Zámecký park

19:00 České Velenice Centrum FENIX

die goldene GANS_3

Buchty a loutky – „Zlatá husa“ loutková hra pro věkovou kategorii 4+

Jedna z nejlepších českých divadelních skupin pro děti, mnohokrát oceněná, poprvé jako host kulturního festivalu.

Skvělé poselství: lakota se nevyplácí, smutek je špatný rádce a i ten, kdo je ze všech poslední a nejvysmívanější, se může nakonec stát králem. Prostě krásná pohádka…

Text a režie: „Buchty a loutky“, pod vedením Marka Bečky se Zuzanou Bruknerovou, Markem Bečkou, Radkem Beranem, Vítem Bruknerem, Tomášem Procházkou a Lukášem Valiskou.

19:30 Gmünd Zámecký park

Klinika Lalek – Divadelní průvod s největšími zvířecími loutkami na světě.

17:00 hodin České Velenice Kaple sv. Rodiny (křižovatka ulic Trocnovská a Žižkovo předměstí)

20:15 hodin Gmünd Zámecký park

Ruh  – světová hudba

UEB 16 Foto RuhPoprvé se v nově zrekonstruované kapli uskuteční koncert v rámci festivalu ÜBERGÄNGE – PŘECHODY. Úžasné poetické tóny tria z hudby Západu a Orientu.

 

 

 

 

 

 

18:00 hodin České Velenice Michlplac

Wanjo Banjo  – Hillibilly

WanjoBanjoNakažlivá radost tryskající z hudby na pomezí folku, blues a popu, mezi Ottenschlagem a Oklahomou, Texingem a Texasem, jižanským slangem a vídeňským nářečím. Účinkují Markus Mayerhofer: vokály, banjo, dobro, Flo Weiß: vokály, mandolína, kytara a Wolfgang Schöbitz: vokály, baskytara, kytara

 

 

 

 

18:00 hodin Gmünd Kino

Un solo colore – předpremiéra!

DOKUMENT / AT / 2016, 80 minut
Camini je malá vesnička hluboko v Kalábrii. Odchod obyvatel, prázdné domy a byty. Pak přijdou lidé, kteří si zachránili holý život a najdou tady útočiště a ochranu. Místo, aby svůj čas naplnili pouhým čekáním, mohou přiložit ruku k dílu v lokálním zemědělství, které leží ladem. Do vesničky se vrací nový život.
Režisér Joerg Burger zkoumá toto propojení humanitární pomoci a oživení vesnice se zvědavostí a nesentimentálním respektem vůči všem zapojeným osobám. Svůj právě dokončený dokument bude prezentovat osobně.

Ve spolupráci s Filmovým fórem Gmünd a kiny ve Waldviertelu.

19:00 hodin České Velenice FENIX

Buchty a loutky  – Zlatá husa – Dětské divadlo

Loutková hra pro věkovou kategorii 4+

19:00 hodin Gmünd Zámecký park

Saxpack – Swing, groove, funk a jazz

Saxpack 02Hornorakouské saxofonové kvarteto Saxpack pod vedením Charlyho Schmida spojí standardní melodie a vlastní skladby s řádnou porcí vtipu. Hudba obsahující swing, groove a funk plná satiry, ironie a hlubšího významu. Klaus Bräuer: soprán-, altsaxofon, klarinet, Jürgen Haider: alt-, tenorsaxofon, flétna, Rainer Lanzerstorfer: alt-, tenorsaxofon, Karlheinz Schmid: tenor-, barytonsaxofon, basklarinet.

 

 

 

 

 

 

 

20:15 hodin Gmünd Zámecký park

Ruh – Světová hudba

Foto Ruh Quintett klein„Ruh“ je turecký/arabský výraz pro „duši“.

Díky směsici orientálních tónů v kombinaci se současnou hudbou má hudba skupiny Ruh jedinečný charakter a mimořádný zvuk a přivede publikum do krajiny orientální duše.

Trio hrává vždy a rádo s hosty, tentokrát je doprovází skvělý rakouský klavírista Christoph Cech a jedinečný hlas syrské zpěvačky Basma Jabr, doprovází Uygar Cagli: baskytara, Orwa Saleh: oud, Gerhard Reiter: perkuse.

 

 

 

22:00 hodin Gmünd Zámecký park

Klinika Lalek – Cirkus bez násilí

Klineka Lalek 05Největší loutkový divadelní cirkus světa – poprvé v Rakousku!

Na pozadí „Cirkusu bez násilí“ stojí originální myšlenka ekologického cirkusového představení, při kterém vystupují zvířecí loutky o velikosti 1 : 1 namísto živých zvířat. Tyto působivé loutky hrají společně s cirkusovými umělci a herci. Klinika Lalek pokračuje svou neobvyklou hrou s lidmi a loutkami ve velkolepé tradici klasického cirkusu. Po dobu tří dnů rozbijí svůj stan v Zámeckém parku v Gmündu.

Koncepce, skript a režie: Wiktor Wiktorczyk, loutky: Zbigniew Roszkowski, hudba: Antoni Gralak

 

23:00 hodin Gmünd Zámecký park

Vizuální show

Pevnou součástí festivalu se stala „vodní stěna“, vertikální plátno z vody o velikosti 70m², které se tyčí z hladiny zámeckého rybníka. Opět ho využijí mediální umělci ze skupiny „Lichtspiel“ (Hra se světly). V noci se zámecký park opět za pomoci světla začaruje, rybník se promění na projekční stěnu.

Einfalt / Widy  „Human“

Východiskem jsou objekty a obrazy z cyklu: „black paintings“ od Christiana Einfalta, které budou spolu s videy a počítačovými animacemi Niela Widyho přetvořeny na nové umělecké dílo. Člověk ve své původní existenci v ohnisku uměleckého pohledu.

Sobota 23. července

9:00 – 13:00 hodin Gmünd Hlavní náměstí

Mezinárodní trh: dobroty východu, západu, severu a jihu (z celého světa).

Zvláštní poštovní úřad ve Staré radnici – poštovní známka „100 let trolejbusu“. Výstava Gmünd v zrcadle poštovních známek. Organizuje Spolek sběratelů známek Gmünd.

13:00 hodin Gmünd – Hlavní náměstí

13:10 hodin České Velenice Michlplac

Start (autobusem) do Londýna, Paříže a New Yorku s Axelem Schmidem a Michalem Jarolimkem

14:00 – 22:00 hodin Gmünd / České Velenice

HOP ON – HOP OFF Kyvadlový autobus od 14:00 do 22:00 hodin Gmünd – České Velenice. Popis na str. 4

14:30 České Velenice Michlplac

Klinika Lalek (PL) – Divadelní průvod s největšími zvířecími loutkami na světě.

15:00 – 20:00 hodin Gmünd Bývalá továrna „Bobbin“

Výstavy

Brigitte Temper-Samhaber, Judith Kerndl, Eyad Bakleh

15:00 hodin České Velenice Michlplac

19:00 hodin Gmünd Zámecký park

Divadlo Cirkus Žebřík – „Leonardo Da Vinci“ – loutkové divadlo

Teatre Zedrik 08Mezinárodně srozumitelné loutkové divadlo o Leonardově snu o létání, o létání myšlenek a polévce, která vychladne. Velký život představí za hodinu, pro všechny z nás…
Ručně vyrobené loutky a scéna inspirovaná italským barokním divadlem s hudebním doprovodem. Pro diváky ve věku od 9 do 109 let.
Hrají: Jana Samková (CZ), Ida Tjalve (DK), Miloš Samek (CZ)

 

 

16:00 hodin Gmünd Zámecký park

Wanjo Banjo – Hillibilly

Wanjo Banjo_FürstmühleNakažlivá radost tryskající z hudby na pomezí folku, blues a popu, mezi Ottenschlagem a Oklahomou, Texingem a Texasem, jižanským slangem a vídeňským nářečím. Účinkují Markus Mayerhofer: vokály, banjo, dobro, Flo Weiß: vokály, mandolína, kytara a Wolfgang Schöbitz: vokály, baskytara, kytara

 

 

 

 

 

17:00 hodin Gmünd Zámecký park

Klinika Lalek (PL) – Divadelní průvod s největšími zvířecími loutkami na světě.

Klineka Lalek 01

 

17:00 hodin Gmünd Zámecký park

Franz Kafka a Milena Jesenska– Setkání v Gmündu

Kainz_SchusterČetba a hudba: Günther Kainz, saxofon a Martin Schuster, klavír

„Kvůli Gmündu už jsem ti přece odpověděl ještě dřív, než ses zeptala.“ Franz Kafka 1920

 

 

 

 

17:00 Uhr – 20:00 České Velenice Amfiteátr

Sídliště Na Sídlišti: Rock na sídlišti

Živý prožitek!

17:00 hodin Libý Květoň – rock

Liby Kveton

18:00 Uhr SCO – Indický rock

ScoTak lokálně může znít Waldviertel. Mladí hudebníci ze skupiny SCO našli svůj nezaměnitelný, moderní zvuk indického rocku. Mnohdy melancholicky, mnohdy rachotící, mnohdy vznášející se mezi sférami …“ (citát z tisku)

 

 

Paris Zinner (zpěv, kytara) Julian Weber (kytara, syntezátor) Lukas Märkl (baskytara)

Fabian Mörzinger (bicí, Drum Pad)

19:00 Uhr – 20:00 České Velenice Amfiteátr

Lazareth (CZ) – rock, pop a country

Lazareth 06Český band „Lazareth“ budí od roku 2012 nadšení u svého publika prezentací rocku, popu, country. Je to přesvědčivá a zdařilá hudební směsice, protože hudebníci jsou doma ve všech těchto rozdílných hudebních žánrech.

 

 

 

Lubomír Hrdlička – kytara, zpěv, Petr Netušil – baskytara, banjo,  Petr Žižák – housle, Rostislav Urban – bicí

 

 

18:00 hodin Gmünd Zámecký park

Klinika Lalek   – Divadelní průvod s největšími zvířecími loutkami na světě.

19:00 hodin Gmünd Zámecký park

Divadlo Cirkus Žebřík – „Leonardo Da Vinci“ – loutkové divadlo

20:00 hodin Gmünd Zámecký park

Stört´s – Crossover

stoerts-4c

Čtyři hudebníci z Waldviertelu se pokouší vložit svou zkušenost čisté radosti z hudby do společného repertoáru, který je tak rozdílný a pestrý, jak jen mohou být rozdílné hudební světy, ze kterých každý z nich pochází. Vlastní skladby a originální aranžmá skládající se z jazzu, popu, latinskoamerické hudby a rocku. Neslýchané, svěží a drzé!

Christian Renk: saxofon, klarinet, Mischa Niemann: diatonická harmonika, Sepp Koppensteiner: tuba, Ron Kienast: bicí

21:30 hodin Zámecký park Gmünd

Harri Stojka & Band – „GITANCOEUR“

Harri_Stojka,_Fotograf_Andreas_Mueller„Svou hudbou přibližuji publiku dějiny svého národa a upozorňuji na hudební současnost. Protože my, Romové a Sintové, jsme ve své hudbě našli svou vlast.“ Jeden z nejlepších světových kytaristů na hudebních cestách, po kterých putovali jeho předci celá století mezi Asií a Evropou. Texty zpívá v romštině jako výraz úcty vůči velké kultuře.

Harri Stojka – kytara; Goran Krstic – bicí; Geri Schuller: klavír; Jelena Krstic – zpěv;
Peter Strutzenberger – kontrabas; Claudius Jelinek – kytara; Sissi & Doris Stojka – sbor

23:00 hodin Gmünd Zámecký park

DJ Night line s dýdžejem DJ P.

 

Vizuální show skupiny Lichtspiel

Neděle 24. července

10:00 hodin Gmünd Palmenhaus

Jazzbrunch se skupinou Big Band Project Harmanschlag

BBP HarmanschlagVelký band z malé obce. Bigband očaruje své posluchače nejkrásnějšími melodiemi, jako např. Fly me to the moon nebo Summertime. Swingují jako kdysi, když se tento zvuk objevil, a džezují, jako kdyby tento hudební styl vymysleli!

Swing, jazz a hodně citu.

 

Obsazení: saxofon: Helene Anderl êSonja Schuster ê Christoph Prager  ê Anton Schuster  êElisabeth Floh trubka: Erich Anderl ê Markus Höbarth  êMichaela Kaineder pozoun: Hubert Kaineder  êJohann Floh  êTuba: Manfred Kuttner  ê Philip Fasching  ê kytara: Christian Haslinger  ê kontrabas: Markus Leisch  ê bicí: Hans Pichler

14:00 hodin České Velenice Michlplatz

Dechová kapela Sedmikráska

SedmikráskaMalý dechový soubor jménem „Sedmikráska“ existuje od roku 2010 a sdružuje vynikající profesionální hudebníky, podpořené dvěma pěveckými sólisty. Interpretuje skladby a lidové písně z více zemí, ale přirozeně také z jižních Čech.

 

Hudební kvalita, radost z hudby a program ušitý publiku na míru, to vše pod vedením Pepy Boháče.

Josef Boháč: kapelník, es klarinet, altsaxofon; Zdeněk Zadražil: b klarinet, tenorsaxofon; Zdeněk Zavřel: trubka, křídlovka; Karel Veisheipl: trubka, křídlovka; Josef Žajdlík: tenorový roh, pozoun; Martina Šobová: akordeon, keyboard; Jiří Novorka: tuba; Jaroslav Binder: tuba; alternace; Pavel Hloušek: bicí; Jana Bohoňková: zpěv; Radka Hloušková: zpěv; Lubomír Pudil: zpěv; Blanka Svobodová: technika

 

 

Advertisements